Finansowanie działalności

Finansowanie własnej działalności

Skąd wziąć środki na finansowanie własnej działalności gospodarczej?

Do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej wcale nie potrzeba sporych sum. Niemniej firmę i siebie trzeba mieć za co utrzymać. Pieniądze głównie potrzebne są na rozwój, ale także nie można zapominać o kosztach stałych generowanych przez biznes.

Ile kosztuje założenie i prowadzenie firmy?

finansowanie działalnościKoszty formalne na początek to maksymalnie 170 złotych i ponoszą je ci przedsiębiorcy, którzy chcą zostać płatnikami VAT. Następnie trzeba liczyć się z comiesięcznymi wydatkami na ZUS, które jednak w dwóch pierwszych latach prowadzenia firmy są obniżone – to około 400 złotych, potem wzrasta do około 1000 złotych. Wysokość podatków zależy od wybranej formy opodatkowania. Dodatkowo mogą dojść koszty związane z obsługą księgową, prawną, stroną internetową i innymi wymaganymi w branży.

Jak zdobyć potrzebne pieniądze?

Sposobów na pozyskanie środków na finansowanie działalności gospodarczej jest mnóstwo. Najlepiej posiadać własne oszczędności, jednak nie zawsze jest to dostępna opcja. Gdy sytuacja na to pozwala, warto zapytać znajomych lub członków rodziny o pożyczkę.

dotacjeNastępne rozwiązanie to pozyskiwanie pieniędzy z zewnątrz. Osoby bezrobotne po spełnieniu określonych warunków mogą otrzymać dotację na otwarcie działalności gospodarczej. Dotacje i mikropożyczki można otrzymać także w ramach programów realizowanych przez Unię Europejską. Ponadto do dyspozycji są banki i instytucje pozabankowe, które mają w ofercie kredyty i pożyczki „na start” dla nowych firm – nie wszystkie jednak są korzystne i dostępne od razu, dlatego warto je prześwietlić.