Reklama w internecie

Strona www

marketing internetowy

Firmowa strona WWW – daj się znaleźć w Internecie

Założenie własnego biznesu nie jest trudne, schody pojawiają się wtedy, gdy trzeba ją rozkręcić, w tym przyciągnąć klientów. Nie bez powodu mówi się, że reklama jest dźwignią handlu, teraz dodatkowo wcale nie trzeba przeznaczać na nią wysokich sum. Świetne rozwiązania w tej dziedzinie ma do zaprezentowania w szczególności e-marketing, czyli marketing w sieci. Zanim jednak rozpocznie się promocję, trzeba posiadać firmową stronę internetową. Jej uzyskanie wcale nie jest wyjątkowo skomplikowane i kosztowne.

Strona nie musi być droga

Aktualnie przygotowanie strony internetowej z kreatora to wydawać by się mogło, że najtańsza opcja. Niestety rozwiązanie takie ma sporo minusów – ograniczenia w edycji szablonów z kreatora, wykorzystanie jednego szablonu przez wiele stron www, konieczność wykupienia i przedłużania domen, wybór hostingu i jego opłacenie oraz inne problemy techniczne. W tym przypadku strona nie jest projektowana od A do Z, ale wykorzystuje się do jej stworzenia gotowy wzór graficzny i konstrukcję, która wymaga uzupełnienia treści i domeny oraz hostingu. Jest to po prostu kłopotliwe, a efekty nie zawsze będą zadowalające. Można zlecić zaprojektowanie strony studentowi, ale pomimo że oszczędza się nieco pieniędzy (strona taka to wydatek ok. kilkuset złotych), to pozostaje reszta problemów technicznych po naszej stronie. W porównaniu strona indywidualnie projektowana i wdrożona przez profesjonalną firmę strona www to wydatek minimum 2 tysięcy złotych. Jest też rozwiązanie dość nowatorskie, które „zdejmuje” z nas wszystkie problemy związane z uruchomieniem i obsługą indywidualnej strony dla naszej firmy, a do tego nie jest to rozwiązanie kosztowne. Mowa tutaj o tzw. usłudze tanich stron firmowych, gdzie opłata za stworzenie strony wynosi 1 zł, a opłata miesięczna do ok. 50 zł (źródło: http://apiri.pl). W zamian za to otrzymujemy stronę internetową zaprojektowaną specjalnie dla naszej firmy, domenę, hosting oraz bieżącą obsługę przez cały czas trwania umowy. To chyba najtańsze i najbardziej opłacalne rozwiązanie – przynajmniej na start!

Co powinno znaleźć się na stronie?

Strona firmowa jest jak internetowa wizytówka. Nieraz to pierwsze miejsce, w którym przyszli klienci mogą zapoznać się bliżej z firmą. Dlatego powinna być ona szczegółowo dopracowana i zawierać precyzyjne informacje. Podstawowe to strona o firmie, jej oferta, produkty oraz usługi, dodatkowo także zakładka z kontaktem, w której powinny znaleźć się dane kontaktowe i adresowe firmy. Layout, czyli ogólny wygląd strony powinien być przejrzysty, a informacje rozmieszczone tak, aby były one łatwe do znalezienia. Warto kierować się zasadą less is more, czyli mniej to więcej, żeby nie przesadzić z kolorami, grafiką, różnymi krojami czcionek.

Zadbaj o domenę

Sama strona to jeszcze nie wszystko – musi ona działać pod określonym adresem, czyli domeną. Znalezienie tej idealnie dopasowanej jest bardzo ważne, ponieważ powinna być ona jednocześnie łatwa do zapamiętania i powinna dobrze identyfikować firmę, wskazując na zawartość strony. Domeny oferowane są teraz jako krajowe, globalne, regionalne, także europejskie, czyli różnią się końcówkami. Te także powinny być dopasowane do profilu firmy.

Wybierz firmę oferującą kompleksową obsługę

Najlepiej przygotowanie strony internetowej powierzyć ekspertom w tej dziedzinie. W branży działa dużo agencji, które zajmują się tworzeniem stron WWW oraz związanymi z nimi usługami. Dzięki nim można uzyskać kompleksową obsługę przy wprowadzaniu firmy do Internetu. Najlepiej, aby wybrać taką agencję reklamową, która będzie mogła nie tylko przygotować stron, ale dodatkowo będzie mogła dostarczyć usługi związane z hostingiem oraz zakupem domeny, a ponadto z reklamą w sieci, w tym optymalizacją i pozycjonowaniem.

Podsumowując, strona internetowa dla firm to teraz podstawa. Warto w nią zainwestować, a przy tym jej przygotowanie wcale nie wiąże się z wyjątkowo wysokimi opłatami (przykładowa oferta dla firm: http://apiri.pl).

Pozycjonowanie strony www

Pozycjonowanie strony WWW firmy

Do wyróżnienia firmowej strony internetowej doskonale nadają się działania prowadzone w ramach SEO, czyli optymalizacji i pozycjonowania. Dzięki nim w niskich cenach można uzyskać wysoką skuteczność, a ruch na stronie stanie się bardziej intensywny, co oczywiście wpłynie także na zyski z niej czerpane.

Na czym polega SEO?

SEO (skrót z języka angielskiego od Search engine optimization) to czynności mające na celu osiągnięcie przez daną stronę wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania w sieci dla określonych fraz kluczowych. Mechanizm jest bardzo prosty – jeżeli strona jest na wysokiej pozycji, czyli wyświetla się w szczycie adresów, wtedy szansa na wejście na nią większej liczby osób jest automatycznie większa. SEO bazuje na technologiach funkcjonowania algorytmów wyszukiwarek internetowych, w tym popularnego Google.

SEO dzieli się na działania on-page, czyli optymalizacje strony, a także off-page, czyli pozycjonowanie. Optymalizacja to działania prowadzone bezpośrednio na stronie, które obejmują ingerencję w jej kod i treść, aby była ona lepiej widoczna dla robotów wyszukiwarek i jednocześnie bardziej klarowna dla zwykłych użytkowników. Natomiast pozycjonowanie to szeroka paleta czynności, która prowadzona jest poza stronę, na przykład katalogowanie, publikowanie artykułów, presell-pages do budowania linków zwrotnych, wymiana linków z innymi stronami, wykorzystanie mediów społecznościowych, na przykład Facebooka, Google+ czy Twittera. Generalnie im o stronie mówi się częściej i na bardziej wartościowych stronach, tym także wpływa to na wartość samej reklamowanej z wykorzystaniem mechanizmów SEO strony.

Minusem jest fakt, że wyniki działań SEO nie są zauważalne od razu. To długotrwała praca na wielu płaszczyznach, która daje obserwowalne rezultaty zwykle dopiero po kilku tygodniach. Ważne jest to, aby prace były prowadzone naturalnie, ponieważ strona, która nagle zacznie być bardzo popularna, wzbudza podejrzenia robotów wyszukiwarek i często z tego powodu jest blokowana.

Tanio i skutecznie

Optymalizacja i pozycjonowanie stron internetowych to działania, które wyróżniają się bardzo dobrą skutecznością możliwą do osiągnięcia przy niskich nakładach finansowych. Gdzie tkwi haczyk? SEO to nie jednorazowy wydatek, ale najlepiej, aby działania prowadzone były regularnie na dłuższy okres. Wiele firm wpisuje pozycjonowanie w tabelę stałych wydatków marketingowych firmy. Nie są one zatem wysokie, ale jednak stałe, aby strona firmy przez cały czas mogła znajdować się na szczycie listy wyników wyszukiwania. Dla popularnych fraz wpisywanych do wyszukiwarki konkurencja jest duża, dlatego wtedy prace mogą być związane z nieco wyższymi niż standardowe kosztami.

Zatem, aby wyróżnić stronę i podwyższyć na niej ruch, warto zainwestować w działania SEO – prawidłowo wykonane zapewniają bardzo dobre efekty, które przekładają się na zyski firmy. Warto przy tym wybrać polecaną firmę w branży, która będzie mogła zapewnić kompleksową i profesjonalną obsługę, aby strona systematycznie mogła piąć się ku górze.

Więcej informacji o skutecznym i niedrogim pozycjonowaniu lokalnym znajdą Państwo tutaj: http://apiri.pl.

Inne formy reklamy i promocji w sieci

Twoja firma na Mapach Google

Z Map Google możemy korzystać na komputerach i urządzeniach mobilnych, w tym smartfonach i tabletach. Często wykorzystujemy je po to, aby znaleźć drogę, ale również w celu lokalizacji określonych rodzajów firm znajdujących się w pobliżu. Dlatego Mapy Google to doskonałe miejsce do promocji swojego biznesu, w szczególności tego lokalnego, ponieważ dzięki nim można przyciągnąć do siebie znacznie więcej klientów.

Reklamy na Mapach

Informacje reklamowe wyświetlają się w dwóch miejscach, w tym w kartach informacyjnych, które pojawiają się po wprowadzeniu określonych fraz do wyszukiwania, a także bezpośrednio na mapie, wskazując dokładną lokalizację. Do tego, aby z nich skorzystać, trzeba mieć reklamy skonfigurowane z rozszerzeniem lokalizacji. Gdy osoba chce sprawdzić w okolicy sklepy spożywcze, firmy zajmujące się wymianą opon czy pizzerie, wtedy może wykorzystać w tym celu Mapy Google – jeżeli na takiej mapie znajdzie się informacja o firmie, wtedy szansa na to, że skorzysta ona z oferty, jest o wiele większa.

Ile to kosztuje?

Ceny reklamy z wykorzystaniem Mapek Google są dość różne, ponieważ rozliczone są w systemie CPC, czyli opłata za kliknięcie – kliknięcie nagłówka, linków, pokazanie trasy, pobranie informacji o lokalizacji.

Dlatego jeżeli poszukuje się dodatkowego wsparcia reklamowego dla swojej firmy w okolicy, warto zainteresować się Mapami Google. To najlepszy sposób na zwrócenie uwagi większej ilości potencjalnych klientów i zwiększenie zysków bez nadmiernych kosztów z tym związanych.

AdWords i podobne formy reklamy

Reklamy AdWords i podobne – czy dobre dla firmy?

Google oferuje przedsiębiorcom reklamy AdWords bazujące na wykorzystaniu linków sponsorowanych. Mają one na celu pokazywanie w wynikach wyszukiwania dopasowanych reklam, aby przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów. Czy to korzystny sposób na promocję firmy w wyszukiwarce internetowej?

Na czym polega Google AdWords?

Reklamy AdWords wyświetlają się na różnych stronach – w wynikach wyszukiwania na samej górze i w boksach bocznych, a także na współpracujących z Google stronach. Są oznaczone jako materiały reklamowe, ale dobrze umiejscowione, aby przyciągać wzrok. Dodatkowym atutem jest precyzyjnie dobrana reklama do danej grupy docelowej, ponieważ treści reklamowe zmieniają się w zależności od wpisanych do wyszukiwarki informacji i odwiedzanych stron.

AdWords czy SEO?

Niestety, jeżeli chodzi o skuteczność, AdWords nie jest tak bardzo efektywnym systemem jak inna forma reklamy w wyszukiwarkach, czyli SEO. Dlaczego? Ponieważ internauci rzadziej klikają na boksy oznaczone jako reklamy i przedkładają naturalne wyniki wyszukiwania, które oczywiście są przez optymalizację i pozycjonowanie modyfikowane, ale dla nieobeznanych osób jest to rezultat nie do rozpoznania. Dodatkowym minusem AdWords jest krótkotrwałość efektów – chociaż pojawiają się one natychmiast wraz z dodaniem strony do programu, to jednak równie szybko znikają po wystąpieniu z niego – SEO daje bardziej długotrwałe efekty. Warto też wskazać na koszty, które sumarycznie są wyższe w zestawieniu z SEO.

Dlatego gdy należy wybrać odpowiednią formę reklamy dla firmy w sieci, warto postawić w pierwszej kolejności na optymalizację i pozycjonowanie.

Social Media

Firma w Social Media

Media społecznościowe zwojowały Internet i teraz na całym świecie korzysta z nich ponad miliard osób. Aktualnie portali społecznościowych jest sporo, w tym są to strony ogólne oraz skierowane do określonych odbiorców.

Wśród najbardziej popularnych portali społecznościowych wyróżniają się:

  • Facebook – gigant z 1 miliardem użytkowników na całym świecie, najczęściej wybierany przez firmy do reklamy
  • Google+ – usługa oferowana przez Google, mniej popularna od Facebooka, ale także warto założyć tu swoje konto dla firmy
  • Twitter – portal skupiony na wysyłaniu krótkich wiadomości, chętnie wykorzystywany nie tylko przez firmy, ale także instytucje
  • LinkedIn – portal skupiony na kontaktach zawodowo-biznesowych, polski odpowiednik to GoldenLine i Profeo

Facebook na czele

Facebook nieustannie od kilku lat ma największą liczbę użytkowników ze wszystkich portali społecznościowych. Globalnie to ponad 1 miliard kont, w Polsce to już ponad 10 milionów osób, dlatego dla biznesu jest to potężna potencjalna grupa docelowa klientów, wśród których przeważają młode osoby. Założenie fanpage to podstawowa sprawa dla firmy, nawet tej niewielkiej. Dzięki swojej stronie na portalu firmy mogą łatwo komunikować się ze swoimi stałymi i potencjalnymi klientami, przyciągać nowych różnymi konkursami, rabatami, grami, by powiększać liczbę fanów.

Reklamy dopasowane do użytkowników i zdarzenia sponsorowane

Oprócz samego założenia fanpage na Facebooku można na serwisie skorzystać także z dodatkowych form reklamy za opłatą, aby podwyższyć swoje wyniki marketingowe. Najczęściej wybierana to reklama kontekstowa – dobrana specjalnie do użytkownika, przykładowo pod kątem jego wieku, miejsca zamieszkania, stanu cywilnego, zawodu, zainteresowań. W efekcie może być ona precyzyjnie dobrana do jego potrzeb, dlatego wyróżnia się również wyższą skutecznością. Druga odmiana reklam to zdarzenia sponsorowane, które polegają na opłaceniu wyróżnienia danego zdarzenia w aktualnościach dla konta. Przykładowo jeżeli polubi się stronę konkretnej firmy, wtedy to polubienie może być częściej wyświetlane.

Działania w mediach społecznościowych można prowadzić samodzielnie lub wynająć specjalistyczną firmę, która założy profesjonalny profil, będzie go prowadziła i dostarczała aplikacje.