Czy nabyć samochód w czasach pandemii koronawirusa?

Czy nabyć samochód w czasach pandemii koronawirusa?

Czy kupić samochód w czasach pandemii koronawirusa COVID-19? - Terraswiat.plRozwój epidemii koronawirusa COVID-19 to duże niebezpieczeństwo dla ludzkiego zdrowia, ale także dla światowej gospodarki. W takich momentach niepewności podejmowanie decyzji ekonomicznych jest bardzo trudne. Jaki sposób finansowania zakupu auta jest w obecnej sytuacji najbezpieczniejszy i najlepszy dla portfela?

Inny artykuł w tym temacie: Auto-Arek

Działanie epidemii koronawirusa na ekonomię

Kwarantanna bez wątpienia zmniejsza potencjał gospodarki do wzrostu, jednak analitycy nie zgadzają się co do prawdopodobnych następstw tego stanu. Polsce i innym krajom może grozić spowolnienie gospodarcze lub nawet recesja (trwające dwa miesiące spowolnienie). Duży kryzys ekonomiczny nie musi nadejść, jeżeliżycie gospodarcze szybko się wznowi po zakończeniu okresu kwarantanny. Czy ma to wpływ na decyzję o zakupie samochodu?

Nowy samochód w kredycie

Fabrycznie nowy samochód z salonu może zostać zakupiony na kredyt. Taki rodzaj finansowania pozwala prowadzić bezpieczny i komfortowy samochód nawet przy braku zgromadzonych pieniędzy. Zawierane umowy kredytowe są zazwyczaj elastyczne, dzięki czemu istnieje duża dowolność jeśli chodzi o ustalanie wysokości składek ratalnych i długości trwania okresu spłaty. Treści umów te mogą być także powtórnie negocjowane, a sam kredyt można ubezpieczyć na przykład od utraty pracy, co zapewnia zabezpieczenie w zaistniałej sytuacji.

Leasingowanie nowego samochodu

Leasing fabrycznie nowego pojazdu nie wiąże się z badaniem zdolności kredytowej, jak odbywa się to przy występowaniu o kredyt na samochód. Leasing samochodu to rozwiązanie korzystne ekonomicznie, ale w obliczu trwającego długi czas spowolnienia gospodarczego należy wziąć pod uwagę możliwość pogorszenia sytuacji finansowej. Od zdecydowanej większości umów o leasingu można odstąpić, chociaż nie jest to bezproblemowe i generuje koszty rozwiązującemu umowę leasingobiorcy.

Zakup samochodu używanego za gotówkę

Alternatywnie dla dwóch powyższych sposobów finansowania zakupu nowego pojazdu jest zakup pojazdu z drugiej ręki za za odłożone pieniądze. Używane samochody są dostępne w korzystnych cenach, natomiast nie obejmuje ich już gwarancja świadczona przez wytwórcę. Wybierając pojazd z drugiej ręki za gotówkę należy uwzględnić spore koszty związane z utrzymaniem takiego pojazdu, które nierzadko powodują, że lepiej opłacałoby się nabyć nowy samochód. Zaletą takiego wyboru jest jednak ominięcie zobowiązań długoterminowych, co ma znaczenie w obliczu obaw o stan gospodarki.