Zyski? Straty?

 

Zyski w firmie – warto je zainwestować

Gdy po otwarciu firmy nadchodzi taki dzień, w którym pojawiają się zyski, na początku zwykle pojawia się pytanie – co z nimi zrobić? O tym, jak wykorzystać zarobione pieniądze, decyduje właściciel biznesu, który może rozdysponować je zgodnie ze swoją wolą. Jednak niektóre posunięcia w tej dziedzinie nie są najlepszym wyjściem z punktu widzenia biznesu.

Mała firma – brak zysków?

Firma z założenia ma przynosić swojemu posiadaczowi zyski. Na start wymaga zwykle większych inwestycji zależnie od branży, potem, gdy zamówień spływa coraz więcej, można zacząć liczyć profity. Wielu przedsiębiorców pierwsze większe sumy zwykle „przejada” po to, aby w końcu odbić sobie tygodnie, a nieraz miesiące nerwowego oczekiwania. Jeżeli dodatkowo firma jest niewielka, nie przynosi ona zwykle zbyt dużych zysków, dlatego w wielu przypadkach na początku są one zwyczajnie przeznaczane na wszystkie bieżące wydatki związane zarówno z prowadzeniem biznesu jak podatki i składki ubezpieczeniowe, raty, opłaty za usługi i dla kontrahentów, jak i także na utrzymanie.

Warto oszczędzać

Jednak dochody nie powinny być całkowicie przeznaczane na bieżące wydatki. Zabezpieczająca poduszka finansowa zapewnia duży komfort, dlatego warto pomyśleć o oszczędzaniu nawet wtedy, gdy zyski nie należą do najwyższych. Niemniej nawet niewielka część może być bardzo pomocna i odkładana na koncie oszczędnościowym czy lokacie będzie przynosiła dodatkowe odsetki. Warto ustalić daną kwotę, którą na miesiąc będzie się oszczędzało z myślą o przyszłości. Nie musi być to wyjątkowo duża suma, ważne, aby była realna i nie powodowała znacznego zamieszania w budżecie przedsiębiorstwa i prywatnym.

Perspektywiczne inwestycje

Zarobione i zaoszczędzone pieniądze można również inwestować. Aktualnie form inwestycji jest naprawdę sporo i można bez problemu dopasować coś do swoich oczekiwań – bardziej ryzykowne, ale zapewniające wyższe zyski fundusze inwestycyjne czy giełda, jak i można wybrać coś dającego niższe, ale bardziej pewne zyski. Jedną z lepszych inwestycji jest własna firma – poszerzenie asortymentu, nowe placówki, technologie zwrócą się w postaci jeszcze większej liczby klientów oraz oczywiście powiększonych dochodów.

Głównym celem posiadania firmy jest generowanie zysków. W przypadku niewielkich przedsiębiorstw zwykle można pomarzyć o sporych dochodach, ale wcale nie oznacza to, że nie warto myśleć rozwojowo. Oszczędzanie i inwestowanie zaoszczędzonych pieniędzy to najlepsza opcja po to, aby zabezpieczyć przyszłość swoją i swojej firmy.

W co inwestować zysk

W co inwestować zysk firmy?

Zarobione przez firmę pieniądze można inwestować na wiele różnych sposobów, a wręcz warto i jest to polecane, ponieważ dzięki inwestycjom można liczyć na jeszcze lepsze zyski, gdy oczywiście będą one odpowiednio dobrane. W co warto inwestować?

Własny biznes – najlepsza inwestycja

Gdy planuje się długofalowy rozwój przedsiębiorstwa, w takim przypadku warto oszczędzać właśnie w tym celu. Najczęściej firmy inwestują w reklamę i poprawę wizerunku – takie wydatki zwracają się praktycznie zawsze i to dodatkowo z nawiązką. Atrakcyjna strona internetowa, reklama w wyszukiwarkach internetowych, ulotki reklamowe, promocja w prasie i w telewizji, obecność w lokalnych mediach, efektowna reklama zewnętrzna – to wszystko jest w stanie poprawić znacznie zyski firmy, ponieważ im więcej osób będzie o niej wiedziało, tym szansa na zwiększenie grona klientów będzie wyższa.

Również w swój biznes można inwestować na poziomie zaplecza – nowe maszyny bazujące na innowacyjnych technologiach dla jeszcze wyższej wydajności pracy, zatrudnienie fachowców z doświadczeniem. Poszerzeni asortymentu i rozbudowa firmy o nowe placówki to również strzał w dziesiątkę.

Inwestycja w akcje

Przynoszącym dużo profitów sposobem na inwestycję jest giełda. Jeżeli tylko wiadomo, w kogo zainwestować, można liczyć na kolosalne zyski. Aktualnie inwestowanie w inne firmy, kupowanie udziałów to nie tylko perspektywa zysków, ale również dotowanie biznesu – dobranie właściwej branży i firmy to elementarna sprawa, dlatego ryzyko tego typu inwestycji jest zwykle dość wysokie.

Przyszłościowe nieruchomości

Działki, domy, mieszkania, przestrzenie biurowe i komercyjne, hale magazynowe i produkcyjne – nieruchomości stanowią od lat doskonałe zabezpieczenie. To także pomysł na korzystne zyski dla biznesu, niemniej długoterminowy. Na szybsze profity można liczyć w przypadku nabycia nieruchomości pod wynajem. Wymagana jest wysoka suma na start, ale zyski jednocześnie też są kuszące.

Inwestowanie w bankach

Banki mają dla swoich klientów biznesowych pełną gamę produktów inwestycyjnych. Dzięki nim można pomnażać pieniądze bezpiecznie, jednak nie zawsze efektywnie. Lokaty bankowe nieraz balansują na granicy opłacalności, zwłaszcza dla niższych sum, nieco lepiej wyglądają na tym tle fundusze inwestycyjne, ale korzystanie z nich to już wyższe ryzyko utraty pieniędzy, zwłaszcza jeżeli postawi się na te ryzykowne.

Zatem sposobów inwestycji zysków jest mnóstwo – oprócz tych zaprezentowanych to jeszcze inwestowanie w dzieła sztuki, wino, papiery wartościowe takie jak obligacje czy bony skarbowe, złoto czy waluty. Nie wszystkie gwarantują zyski, ale z wieloma z nich można sukcesywnie i bez niebezpieczeństwa straty pomnażać środki.