Mural

Etapy powstawania murali

Mural, etapy powstawania

MuralMural, barwne malowidło na miejskich murach potrafią rozweselić nawet najsmutniejszą miejską przestrzeń. Ich powstanie wymaga jednak mnóstwa pracy, która obejmuje kilka etapów. Poniżej przedstawiamy te, przez które musi przejść każdy twórca murali.

Wybór powierzchni pod mural

Aby mural naprawdę się udał, bardzo ważne jest wybranie właściwej powierzchni. Trzeba pamiętać, że murale szybko zmienią wygląd wówczas, gdy ściana jest silnie nasłoneczniona. Najlepiej malować murale na ścianach:

  • północnych;
  • wschodnich.

Te południowe i zachodnie nie są zbyt dobrym wyborem. Unikać trzeba także ścian, które są zalewane lub narażone na działanie wilgoci. Jednocześnie należy pamiętać, że woda może przenikać w ścianę również z gruntu. Idealna powierzchnia, na której z powodzeniem można wykonać mural to miejsce:

  • suche;
  • nienasłonecznione;
  • niepodgrzewane.
  • Ważne, aby ściana była w miarę równa.

Przygotowanie ściany pod mural

Kiedy ściana jest już wybrana, musi zostać właściwie przygotowana. W zdecydowanej większości przypadków zbyt niska trwałość murali jest efektem niewłaściwego przygotowania ściany. O czym pamiętać? Jeśli ściana była już raz malowana, rozpocząć należy od dokładnego usunięcia pozostałości po starej farbie. Jeśli były to farby olejne, konieczne jest nawet szlifowanie ściany. Tylko bowiem wówczas uzyskać można przyczepność na zadowalającym poziomie. Wszelkie ślady grzybów i pleśni również należy bardzo dokładnie usunąć. Najpierw myjemy ścianę wybielaczem, a następnie dokładnie szorujemy drucianą szczotką. Przed przystąpieniem do właściwego malowania, ścianę należy pokryć wodorozcieńczalną farbą gruntującą.

Wybór farby

To jeden z ważniejszych etapów. W początkowym okresie malowania murali stosowano głównie farby fasadowe wyprodukowane na bazie żywicy akrylowej. Dzisiaj także są one używane bardzo chętnie. Znacznie jednak poprawiła się ich jakość. Cechują się doskonałą przyczepnością, co sprawia, że mural długo zachowuje swój idealny wygląd. Warto pamiętać, że dobra farba długo nie straci idealnego wyglądu nawet wówczas, gdy mural będzie narażony na niekorzystne warunki atmosferyczne: słońce, deszcz czy śnieg.

Po przygotowaniu ściany i wybraniu farby można przystąpić do malowania muralu. To zadanie, które zajmie mnóstwo czasu i wiele pracy. Efekt potrafi jednak naprawdę mocno zaskoczyć. Warto zobaczyć portfolio agencji artystycznej Nietak -> http://muralegraffiti.eu