Jak wybrać odpowiedni regał?
Pomimo faktu, że czytelnictwo w Polsce jest w nie najlepszej kondycji, to większość z nas posiada w swoim domu książki, niekiedy pokaźną prywatną biblioteczkę. Aby ją uporządkować potrzebujemy odpowiednich regałów. Jak je wybrać i na jakie się zdecydować?
Biblioteczka domowa
Regały są nieodłącznym elementem aranżacji domowego gabinetu, salonu, pokoju dziennego czy własnego pokoju właściciela domu czy mieszkania. Można za ich pomocą uporządkować znajdujące się w naszym posiadaniu książki. Własna biblioteczka będzie wyglądała imponująco wkomponowana w aranżację salonu. Będzie świadczyć o naszym obyciu i posiadaniu ciekawego zainteresowania, jakim jest czytanie książek. Regały powinny pomieścić swobodnie wszystkie posiadane przez nas książki, zwłaszcza te, które zawsze chcielibyśmy mieć pod ręką.
Praktyczny element aranżacji
Przymierzając się do zakupu regału do mieszkania, domu lub biura, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na praktyczne jego cechy. Powinien to być mebel w wysokiej mierze funkcjonalny, który spełni jednocześnie nasze oczekiwania i będzie odpowiadał indywidualnym potrzebom. Najpopularniejsze, proste regały mają kształt prostokąta. W prostokątnej ramie osadzone są półki, w różnej odległości względem siebie. Kupując taki regał sprawdźmy, czy zmieszczą się na nim najwyższe posiadane przez nas książki oraz to, czy odległości pomiędzy poszczególnymi półkami nie są zbyt duże. Jeśli półek będzie zbyt mało, a odległości pomiędzy nimi za duże, małe formaty książek będą wyglądać co najmniej śmiesznie w takim regale i nie zmieści on wszystkich pozycji literaturowych, jakie chcielibyśmy w nim umieścić.
Klasyczne regały pasują do zaaranżowanych standardowo wnętrz. Przy nowoczesnym wystroju lepszym rozwiązaniem będą praktyczne regały otwarte, o walcowym kształcie, regały obrotowe lub inne, niestandardowe w formie meble. Jeśli zależy nam na jak najlepszym wykorzystaniu przestrzeni danego pomieszczenia, zastanówmy się nad możliwością kupienia lub zamówienia na wymiar regału zajmującego całą powierzchnię ściany – od góry do dołu. Przy niestandardowych wymiarach ściany i przy obecności wnęk w pomieszczeniu, w którym chcemy ustawić regał, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się regały modułowe, do samodzielnej aranżacji w sposób, który sprosta naszym oczekiwaniom.
Wyposażenie regału
Równie ważne, jak forma regału, jest jego wyposażenie. Standardowo regały wyposażone są w półki, których liczbę można dobrać indywidualnie. Funkcjonalne regały mogą dodatkowo posiadać szuflady i szafki, czy nawet wysuwane blaty, które pozwalają na szybkie zaaranżowanie stanowiska do pracy przy komputerze lub do przeglądania zgromadzonych w regale dokumentów.
Z jakiego materiału?
Na rynku meblarskim dostępne są regały wykonane z przeróżnych materiałów – przede wszystkim drewna, ale również z płyt meblowych MDF, ze szkła, stali, a nawet tworzyw sztucznych. Regał drewniany posłuży nam w niezmienionym stanie przez wiele lat. To wytrzymały, solidny mebel, który doda klasy i elegancji każdemu pomieszczeniu, w jakim zostanie umieszczony.
Więcej informacji mogą uzyskać Państwo na stronie salonu meblowego MEBLE BIK