Koła zębate

Produkcja kół zębatych – krok po kroku

Dzięki kołom zębatym może działać wiele urządzeń, zarówno takich jak zegarki, jak i duże urządzenia mechaniczne. Dzisiaj w produkcji kół zębatych wykorzystuje się różnego rodzaju urządzenia, za sprawą których uzyskać można gotowy element o wysokiej precyzji i wytrzymałości, a także odporności na pracę także w trudnych warunkach. Jak produkuje się koła zębate?

Wszystko rozpoczyna się od przygotowania projektu – teraz elementy projektuje się w nowoczesnym oprogramowaniu komputerowym, na przykład CAD czy CAM.

Pozwala ono na stworzeni dokładnego projektu koła zębatego. Potem projekt ten staje się podstawą do wykonania obróbki materiału, z którego koło powstaje.

Zatem produkcja kół zębatych w dalszej kolejności obejmuje czynności związane z obróbką mechaniczną oaz obróbką uzębień. Stosuje się metody takie jak toczenie, frezowanie, przeciąganie czy dłutowanie odpowiednimi urządzeniami.

Następnie konieczne jest wykończenie elementu – przeprowadza się jego obróbkę cieplną i chemiczną oraz obróbkę wykańczającą. Są to między innymi w węgloazotowanie, azotowanie w solach, hartowanie indukcyjne.

Przeprowadza się jeszcze kontrolę jakości i tak przygotowane koła zębate mogą już trafić do końcowego odbiorcy.

Autor: W. Domejko,

FREZSTAL Goczałkowice

strona www: FrezStal.pl